Taste of the Wild. Je to divočina!

Oficiální web distributora pro ČR a SR. Made in the USA.

Krmení a výživa Otázky a odpovědi

Co mi řekne garantovaná analýza?

Krása garantované analýzy je v tom, že vám podá hodně konkrétních informací o tom, co všechno balení krmiva obsahuje. Jakmile se ji naučíte správně číst, budete moci mnohem jednodušeji a efektivněji porovnávat různé varianty krmiv.

Podle norem AAFCO (americká asociace pro kontrolu krmiv) by garantovaná analýza měla podávat podíl a informace o čtyřech věcech: hrubý podíl bílkovin, tuku, vlákniny a vlhkost. Hodně společností ovšem uvádí další garance, a to ne jen proto, aby vám poskytly více informací, ale také jako znamení kvality. Čím více konkrétních věcí je na obalu garantovaných, tím více věcí mohou regulační orgány testovat a vytýkat případné jednotlivé nedostatky. Je pravda, že kvůli rozdílům v jednotlivých typech laboratorního vybavení se někdy může ukázat, že nějaké krmivo nesplňuje požadované normy, i když ve skutečnosti žádným nedostatkem ve svých živinách netrpí. Přidané garance však vždy ukáží, že se daná společnost snaží a tvrdě pracuje na tom, aby složení krmiva vždy odpovídalo udávaným garancím a vy si tak mohli být jistí, že balení od balení bude mít lepší a lepší kvalitu o vysokém standardu v porovnání s krmivy, které uvádějí pouze 4 základní garance.

První udávaná živina je hrubá bílkovina. To je míra minimálního garantovaného obsahu bílkovin v krmivu. Pokud balení garantuje minimum 21 % bílkovin, nebude jich obsahovat 32 %. Podle norem AAFCO nemůže krmivo, které garantuje 21 % bílkovin obsahovat méně než 20,4 %. Žádné maximum sice specifikované není, ale obsah bílkovin většinou není překročen o více než 2 % v porovnání s obsahem garantovaným. To znamená, že receptura, která má garantováno 21 % bílkovin se obsahově bude pohybovat mezi 21 % a 23 %, ale většinou bude přesně 21 %, případně o maličko víc. Pro vašeho psa je nejlepší, když dané krmivo obsahuje bílkoviny z živočišných zdrojů. Hned, jak si zkontrolujete obsah bílkovin, se podívejte na složení krmiva, abyste zjistili, z jakého zdroje bílkovina pochází.

Další položkou je hrubý podíl tuku. To je také garance minimálního obsahu, která může mít podle normy AAFCO toleranci 10 %. To znamená, že pokud bude minimální povolený podíl tuku 15 %, minimum dle AAFCO bude 13,5 %. Většina krmiv je v udávání podílu obsaženého tuku velmi přesná, takže nemusíte očekávat moc velké odchylky.

Další na řadě je hrubý podíl vlákniny. Ten je většinou celkem nízký a hodnota udává maximální povolený obsah. V krmivech pomáhajícím proti chuchvalcům chlupů v žaludku pro kočky, případně v odlehčených krmivech pro hubnutí většinou najdete větší podíl vlákniny, obvykle 6–8 %. Vyšší obsah vlákniny způsobí větší stolici než krmiva s běžným obsahem vlákniny, ale s tím se počítá.

Poslední garancí je vlhkost krmiva. V suchých, granulovaných krmivech to typicky je maximálně 8–12 %. V konzervách zpravidla 75–85 %.

Největší odchylky u garancí obsahu krmiv můžete pozorovat u podílu bílkovin a tuku. Krmiva pro kočky mají většinou vyšší obsah bílkovin než krmiva psí. Stejně tak krmiva určená speciálně pro atlety nebo štěňata, případně krmiva s nízkým obsahem uhlohydrátů budou mít větší podíl tuků.

zpět na FAQ předchozí další