Taste of the Wild. Je to divočina!

Oficiální web distributora pro ČR a SR. Made in the USA.

Krmení a výživa Otázky a odpovědi

Jak často bych měl svého mazlíčka krmit?

Tohle je opravdu častá otázka a je to velmi individuální a subjektivní. Také to ale obecně záleží na věku a životním stylu vašeho mazlíčka.

Začneme se psy: Pokud máte mladé štěně (staré méně než 4 měsíce), měly by to být asi 3 nebo 4 porce denně. Miniaturní plemena (2-5 kg v dospělosti) byste měli krmit 3-4 porcemi denně až do věku 10-12 měsíců, abyste předešli hypoglykemii neboli nízké hladině cukru v krvi. Mezi čtvrtým a šestým měsícem podávejte 2-3 porce denně a po šestém měsíci, podávejte 2 jídla denně.

Někdo je zvyklý nechat krmení v misce k dispozici celý den nebo podávat jednu velkou porci denně. Jako veterinář bych nedoporučil nechávat krmení na dosah neustále. Je to z toho důvodu, že v některých domácnostech, ve kterých přebývá více psů, může jeden jíst více, než by měl, a přivodit si nadváhu. Majitelé často prázdnou misku řeší tak, že jednoduše začnou servírovat více krmiva, takže „jedlík" sní tak i tak příliš mnoho, zatímco nesmělí strávníci se teprve nasytí tak, jak mají. S touto metodou také neodhalíte, jestli váš pes náhodou nejí špatně, zejména pokud používáte krmítko, které obsahuje jídlo na více dní. Případné onemocnění potom může už nějaký čas trvat, aniž byste si všimli, že váš pes nejí správně. Jedno jídlo denně pro většinu psů vystačí, nicméně velká a obří plemena, která jsou náchylná k nadýmání, by se měla menšími porcemi krmit vícekrát denně (alespoň dvakrát). Důvodem je, že jedno velké jídlo má tendenci napínat vazy, které drží žaludek. Postupem času se tyto uvolněné vazy při nadmutí mohou stát příčinou přetočení žaludku. Nadýmání je špatné, ale nadýmání a přetočení je mnohem horší.

Posledním důvodem pro dvě jídla denně je situace, kdy do sebe pes potřebuje každý den, případně dvakrát denně, dostat léky (např. pes s cukrovkou potřebuje injekci s insulinem dvakrát denně). Pokud krmíte dvakrát denně, je jednoduché naplánovat užití léků společně s jídlem, což je u některých léků dokonce nutnost.

A teď ke kočkám: Neustálý přístup k jídlu je metodou, kterou volí mnoho lidí, pokud kočku krmí granulemi. Veterináři dříve tuto metodu podporovali, později více veterinářů začalo obhajovat více jednotlivých porcí denně, a dnes existují propagátoři metod obou. Výhody několika porcí denně u koček jsou stejné jako tento způsob u krmení psů: porce jsou pod kontrolou, hned víte, kdy vaše kočka nejí, jak by měla, a možnost plánovaní léků společně s jídlem.

A co kočky s problémy s močovým měchýřem? Po tom, co se kočka nasytí, pH její moči se zvýší, i když je krmení okyselené za účelem zdravých močových cest. Pokud je pH vysoké, mohou se v moči začít tvořit struvitové krystaly. Dříve jsme si mysleli, že pokud kočka jí několikrát denně, pH roste častěji, což je pro kočky s onemocněním močových cest problém. Studie však ukázaly, že neustálý přístup ke krmení nemá na zdraví močových cest negativní vliv. Jídelníček není jediný faktor v problematice onemocnění močových cest a ukazuje se, že ve skutečnosti hraje mnohem menší roli, než jsme si původně mysleli. O onemocnění močových cest u koček se můžete dočíst více v naší lékařské knihovně.

zpět na FAQ předchozí další