Taste of the Wild. Je to divočina!

Oficiální web distributora pro ČR a SR. Made in the USA.

Zdraví a životní styl Otázky a odpovědi

Jak poznám, že je můj mazlíček příliš tlustý nebo příliš hubený?

Veterináři v dnešní době nemluví o váze tolik, jako to dělali dřív. Celkový stav těla je dnes používaný jako měřítko toho, jestli je mazlíček příliš tlustý či hubený. Není ale moc časté vidět mazlíčka, který by byl moc hubený, protože epidemie obezity domácích mazlíčků kopíruje epidemii obezity u lidí. Více než polovina zvířat na veterinárních klinikách má nadváhu nebo je obézní. Pokud je mazlíček příliš hubený, je pro to většinou nějaké lékařské vysvětlení.

Pokud máte pocit, že je váš mazlíček příliš hubený, kontaktujte ihned veterináře. Abyste sami zjistili, jestli je opravdu příliš hubený, podívejte se na něj z vrchu a ze strany. Pokud vidíte obrys každého žebra, váš mazlíček je moc hubený. Když se díváte z vrchu a vidíte jeho kyčelní klouby, je to také znamení, že je příliš hubený. Pokud zaznamenáte tyto věci, ale váš mazlíček má zároveň velké břicho, pravděpodobně má nějaký zdravotní problém, který je třeba okamžitě řešit u veterináře. V takovém případě je právě váha v normě, nicméně jeho celkový stav těla dobrý není.

Pokud si myslíte, že váš mazlíček je příliš tlustý, tak pravděpodobně je. Pokud musíte rukou do boku vašeho mazlíčka mačkat, abyste ucítili žebra, znamená to, že v cestě je příliš mnoho tuku. Když se na něj podíváte ze strany, a břicho na konci hrudního koše nestoupá vzhůru, má na břiše příliš mnoho tuku. Posledním měřítkem je pohled z vrchu. Pokud má váš mazlíček tvar jednolité klobásy a není vidět žádná linie, je příliš tlustý.

Nadváha není zátěží pouze pro kosti a klouby, ale představuje také další vážná zdravotní rizika. U psů, kteří trpí nadváhou, existuje mnohem větší riziko zánětu slinivky břišní a onemocnění srdce než u psů, kteří mají váhu ve zdravé normě. Je vědecky dokázáno, že psi žijí déle, pokud je jejich tělo udržováno ve štíhlé formě, než když trpí nadváhou. U koček s nadváhou existuje zase mnohem vyšší riziko cukrovky 2. typu, stejně jako u lidí. Také častěji trpí problémy s dýcháním a ztukovatěním jater.

Proberte tělesný stav vašeho mazlíčka s veterinářem a začněte pracovat na tom, abyste ho dostali do zdravé štíhlé kondice.


zpět na FAQ předchozí další