Taste of the Wild. Je to divočina!

Oficiální web distributora pro ČR a SR. Made in the USA.

Zdraví a životní styl Otázky a odpovědi

Jak může pes nebo kočka dostat vlasovce (srdeční červ)?

Psi a kočky můžou dostat vlasovce, když je štípne komár, který přenáší jeho larvu. Pokud pes nebo kočka nebere preventivní prostředky proti vlasovci, larvy, které jsou vpíchnuty do krevního oběhu, budou krví cirkulovat, až vyrostou v dospělé červy. To trvá asi 6 měsíců. Pokud pes nebo kočka preventivní ochranu bere, larva se nevyvine do dospělé formy a mazlíček se tak nenakazí.

Dospělí červi žijí v krevních cévách plic, a také srdce, pokud je jich velké množství. To může vést k městnavé srdeční slabosti. Psi mohou být nakažení až stovkami červů, kdežto kočky se mohou nakazit pouze několika.

Většinou je prvním symptomem infekce vlasovcem úbytek na váze, zvláště u psů. Jakmile se objeví příznaky selhávání srdce, jako je problém s aktivitou a pohybem nebo kašlání, infekce je už pokročilá. Pro kočky nakažené červem neexistuje žádná léčba. Psi je možné léčit jedem, který červy zabije. Léčba je velmi drahá a vyžaduje, aby během ní byl pes naprosto v klidu, protože se červy mohou uvolnit a roznést se do malých plicních cév a zacpat je.

Infekce vlasovcem je nejběžnější v jihovýchodní části Spojených států. Převažuje také v místech, kde je vysoká populace. To, že žijete v oblasti s menším rizikem nákazy, však neznamená, že se váš mazlíček nemůže červy nakazit. Pro bezpečí a zdraví vašeho mazlíčka uděláte nejlépe, když prodiskutujete s veterinářem nejlepší preventivní opatření.


zpět na FAQ předchozí další